Az UV-védelem tehát kiemelten fontos, amikor napszemüveget választunk. Hullámhossz szerint három fő típusát különböztetjük meg: UVA, UVB és UVC. Mindegyik típusnak sajátos hatása van a szervezetre.
UV-A
-315-400 nm
Az UV-A sugárzás a Földet elérő ultraibolya sugarak majd 95%-át teszi ki. Áthatol a felhőkön, üvegen és még a bőr felső rétegein is. A bőr mélyebb rétegét is eléri, ezáltal hosszútávú bőrkárosodást idézhet elő a szabad gyökök felszabadulása miatt.
Mivel az UV-A sugárzás kisebb energiájú, de kevésbé van elnyelve a szem elülső szöveteiben, viszont annál nagyobb károkat okoz a szem belső szegmenseiben. Hozzájárulhat szürkehályog kialakulásához, illetve bőrrákhoz is vezethet magas érintettség esetén és a retinára is káros hatással van.
UV-B
-280-315 nm
Az UV-B sugárzás azon típusa melynek nagy részét az ózonréteg elnyeli. Bár akad jótékony hatása(D-vitamin), képes leégést okozni és a szemkörnyéki bőrre is hosszútávon káros hatással van. Főleg a bőr felső rétegeiben okozhat károsodást, bőrrák kialakulásával kapcsolatban is összefüggésbe hozható.
UV-C
-100-280 nm
Szerencsére a földi légkör teljes mértékben elnyeli egyelőre, magát a sugárzás ilyen típusát fertőtlenítésre használják már sok éve bizonyos technológiák segítségével.